На Полтавщині презентовано новий археологічний туристичний маршрут «Від Скіфії до Русі»

Версія для друкуВерсія для друку

На Полтавщині презентовано новий археологічний туристичний маршрут
«Від Скіфії до Русі»

 

   Днями Департамент культури і туризму Полтавської облдержадміністрації провів презентацію нового археологічного туристичного маршруту «Від Скіфії до Русі», у якій брали участь депутати Полтавської обласної ради, представники туристичних фірм та засобів масової інформації.

   Туризм був представлений по-новому. Незвідану історію несуть у собі пам’ятки археології – залишки древніх городищ та кургани. Екскурсійний маршрут пройшов дорогами Полтави, Полтавського району, с. Опішня Зіньківського району, с. Більськ Котелевського району та сягнув майже 165 кілометрів. Супроводжували туристів фахові історики та археологи, які охоче ділилися цікавими історичними даними та своїми неймовірними дослідженнями про пам’ятки поворсклянської стародавньої історії.

   Туристична група побувала на місці скіфських курганів, що знаходиться на території заповідника «Поле Полтавської битви», відвідали музей мистецької родини Кричевських у селищі Опішне, будівля якого призначалася для гончарної школи і в ньому знаходився Опішнянський гончарний показовий пункт Полтавського губернського земства. В експозиції сучасного музею можна побачити керамічні археологічні знахідки – древні горщики та амфори. Пішохідним маршрутом туристична група дісталася найвищої точки Полтавського краю – пам’ятку археології «Лиса гора», яка знаходиться на висоті 208 метрів над рівнем моря. Це перше поселення сіверян у цій місцині, яке згадується в літописах. Генеральний директор Олесь Пошивайло розповів, що на місці давнього поселення сіверян в найближчі роки планують створити музей просто неба, своєрідний археологічний парк, відновити житлові будівлі часів існування цього городища, відтворити землянки, господарські будівлі, оборонні споруди. Робоча назва проекту «Триграддя», оскільки має об’єднати скіфське, слов’янське й давньоруське городища.

   Захоплюючою частиною туристичного маршруту було відвідування Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, де постійно проходять різноманітні творчі пленери та мистецькі гончарні школи, влітку всіх охочих навчають гончарної справи.

   Неймовірними розповідями супроводжувався маршрут до наступної пам’ятки археології – майдану «Розрита Могила», що у Котелевському районі. Урочище висотою 11 метрів над рівнем поля утворює своєрідне кільце діаметром до 110 метрів. У центрі – кругла яма глибиною понад 10 метрів. У найближчі роки тут планується встановити конструкції високого оглядового майданчика, а також облаштувати туристичну зону відпочинку з об’єктами готельної сфери та закладами харчування.

   Театралізованою туристичною екскурсією зустріли у с. Більськ Котелевського району, де знаходиться всесвітньовідома пам’ятка археології національного значення – Більське городище. Саме його асоціюють зі славетним древнім містом Гелоном. Майже 34 кілометри валів на площі понад чотири гектари – це місце справді вражає. Вже 112 років тривають археологічні дослідження городища, і майже щороку археологи роблять тут нові сенсаційні знахідки. На території історико-культурного заповідника планується розбудова скансену – вже тривають археологічні роботи на ділянці, розташованій поруч із площею, де проводиться новий започаткований етнофестиваль «Гелон-фест». Тривають проектні та підготовчі роботи з будівництва музею Більського городища, в який мають повернути з інших музеїв України всі знахідки, зроблені на городищі.

   За бажанням туристів, екскурсію можуть завершити частуванням українськими стравами, приготованими з харчів, якими історично століттями харчувалися наші предки. Є місця для харчування та відпочинку на будь-який смак: етносадиби, зелений туризм, готельні та оздоровчі комплекси, в яких можна не лише пообідати чи залишитись на ночівлю, а й отримати широкий спектр оздоровчих процедур, таких як ароматичні та соляні сауни, хамам, аква-аеробіка, масажі тощо.

   «Ми активно працюємо і готові запустити маршрут вже наступного місяця, хоча, можливо, він буде ще недосконалий. Нам зараз необхідно виписати методичні рекомендації, роздати їх екскурсоводам і туристичним фірмам, які працюватимуть на цьому маршруті. Будемо вдосконалюватися задля надання гарного продукту кожному туристові», – зазначила директор Департаменту культури і туризму облдержадміністрації Валентина Вождаєнко.

Наверх ↑