На Полтавщині проведено Міжрегіональний фестиваль туристичної журналістики, присвячений академіку В.І. Вернадському

Версія для друкуВерсія для друку

На Полтавщині проведено
Міжрегіональний фестиваль туристичної журналістики,
присвячений академіку В.І. Вернадському

 

   06 квітня 2017 року управлінням інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації проведено Міжрегіональний фестиваль туристичної журналістики, присвячений Володимиру Івановичу Вернадському (1863-1945 рр.) – видатному науковцю світового рівня.

   У заході брали участь представники засобів масової інформації Полтавської та Дніпропетровської областей, музейні працівники, науковці вищих навчальних закладів м. Полтави та м. Дніпро, члени ГО «Спілка екскурсоводів Полтавщини».

   Під час фестивалю відбувся тематичний круглий стіл «В.І. Вернадський – видатний вчений-природознавець, Академік. Створення міжрегіонального туристичного маршруту». До фестивалю розроблено яскравий та насичений культурно-пізнавальний тур по Полтавській області, який став апробацією туристичного маршруту «Шляхи В.І. Вернадського на Полтавщині».

   Перебуваючи у Полтаві учасники заходів фестивалю відвідали тематичну театралізовану екскурсію в Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г. Короленка, поклали квіти до пам’ятника В.Г. Короленку та на його могилі, оглянули кімнату-музей В.І. Вернадського у Полтавському національному технічному університеті ім. Ю. Кондратюка, геологічний музей ім. В.І. Вернадського в Полтавському національному педагогічному університеті ім. В.Г. Короленка, поклали квіти до пам’ятника В.І. Вернадському, взяли участь у тематичному круглому столі в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського, у Шишацькому районі – поклали квіти до пам’ятного знаку Володимиру Вернадському, що на Бутовій горі – геологічній пам’ятці природи місцевого значення, оглянули музейну кімнату в Шишацькій спеціалізованій школі ім. В.І. Вернадського.

   З метою популяризації науково-культурної спадщини В.І. Вернадського, донесення до різних верств населення інформації про його життя, наукову і громадську діяльність управлінням інфраструктури та туризму Полтавської облдержадміністрації ініційовано створення міжрегіонального туристичного маршруту «Шляхами В.І. Вернадського», який би об’єднував Харківську, Полтавську та Дніпропетровську області. А враховуючи масштаби діяльності та подорожей, різноманітність інтересів Володимира Івановича Вернадського – цілісне вивчення його постаті потребує спільних зусиль громадських, державних, приватних організацій (туристичного та суміжних напрямків) з різних регіонів України.

   Свою наукову діяльність В.І. Вернадський розпочав саме на Полтавщині – в 1883-1884 рр. у складі експедиції вченого-ґрунтознавця В.В. Докучаєва. Працюючи приват-доцентом, а потім – професором Московського університету, В. Вернадський щороку відвідував Полтавщину: здійснював екскурсії в околиці міста та у віддалені райони, підтримував тісні стосунки з Полтавським земством та Природно-історичним музеєм.

   Загалом, починаючи з середини 80-х років ХІХ століття, В. Вернадський постійно відвідував Полтавську губернію, вивчав її ґрунти, писав наукові роботи, проводив активну громадську діяльність. Чимало зусиль доклав академік Вернадський для збагачення фондів Полтавського природничо-історичного музею (наразі – Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського). У 1913 р. Вернадський навіть оселився у власній садибі поблизу селища Шишаки. Після Жовтневої революції більше ніж півроку академік мешкав у Полтаві, недалеко від будинку В.Г. Короленка, який проживав там в той же час (Вернадський та Короленко були троюрідними братами). Тож невипадково, зустріч делегації з Дніпропетровщини відбулась саме в Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г. Короленка та розпочалася з урочистого вручення короваю.

   З Харківщиною В.І. Вернадського пов’язує навчання у Харківській гімназії. Крім того, Вернадський разом з батьками певний час проживав у м. Харків, де познайомився з активними діячами української культури Т.Г. Шевченком, Г.Ф. Квіткою-Основ’яненком, М.О. Максимовичем.

   Ім’я та творча спадщина В.І. Вернадського на Полтавщині не забуті й гідно шануються сучасниками, у тому числі – фахівцями найвідоміших у Полтаві вищих навчальних закладів.

   Так, в Полтавському національному технічному університеті ім. Ю. Кондратюка ведуться різні напрямки науково-дослідницьких робіт, які підтримуються Комісією НАН України з наукової спадщини академіка В.І. Вернадського. Серед викладацького складу ПолтНТУ зародилася ідея реалізації проекту по будівництву Культурно-просвітницького центру «Будинок-музей-садиба В.І. Вернадського» на історичному місті знаходження будинку Володимира Вернадського у смт Шишаки на Бутовій горі (до будівництва цього будинку був причетний архітектор Василь Кричевський). Фахівцями університету розроблено робочий проект відбудови садиби академіка Вернадського, встановлені погруддя Володимира Вернадського в Шишаках та на території університету.

   У Полтавському національному педагогічному університеті ім. В.Г. Короленка у 2003 році (до 140-річного ювілею відомого академіка) створено кімнату-музей загальної і регіональної геології імені Вернадського. Експозиція музею включає понад 120 видів мінералів та гірських порід, колекцію видів мінеральних вод України і світу з прикладами використання в різних галузях народного господарства. Кімната-музей використовується і як студентська лабораторія.

   За підсумками проведеного в Полтаві Міжрегіонального фестивалю туристичної журналістики учасниками зібрання прийнято рішення направити звернення до Кабінету Міністрів України з пропозицією оголошення 2018 року – роком В.І. Вернадського в Україні з нагоди 155-річчя від дня його народження.

Наверх ↑