Гребінківський район

Версія для друкуВерсія для друку

ГРЕБІНКІВСЬКИЙ РАЙОН

Гребінківський район утворився 25.02.1935 у складі 17 сільських рад. Площа району становить 595 км². У районі 42 населених пункти, підпорядковані 1 міській і 16 сільським радам. Районний центр – місто Гребінка.

Відстань від Гребінки до Полтави: залізницею – 203 км., шосейними дорогами – 185 км; від Гребінки до Києва: залізницею – 136 км, шосейними дорогами – 150 км.

Населення: майже 23 тис. чол., або 1,6 % населення області (міське населення – 10,6 тис. чол. (46,1 %) сільське населення –12,4 тис. чол. (53,9 %)).

Межує з Оржицьким, Пирятинським і Лубенським районами Полтавської області та Драбівським районом Черкаської області

В районі розвинене сільське господарство: 12 сільськогосподарських підприємств, 48 фермерських господарств. У структурі земельного фонду сільгоспугіддя займають 50,2 тис. га, або 84,5 % від загальної площі, з них – 46,3 тис. га ріллі. Сільськогосподарські підприємства використовують – 45,3 % (22 726 га) сільгоспугідь району, громадяни – 44,2 % (22 178 га), у тому числі СФГ – 20,6 % (10 357 га) від сільгоспугідь району, на 1 СФГ припадає в середньому – 216 га.

Функціонує 21 загальноосвітній навчальний заклад, 28 медичних закладів, 28 – клубних; 1 дитяча музична школа; 35 бібліотек; 9 музеїв; 1 парк культури.

Поверхня району – рівнинна, розташований у лісостеповій зоні, ґрунти чорноземні. З північного заходу на південний схід район перетинають долини річок Сліпорід, Оржиця та Суха Оржиця. На території району протікає 3 річки. Найбільша з них – Гнила Оржиця довжиною 39,9 км. Загальна площа водного дзеркала – 1 086 га. Площа лісів і лісосмуг складає 2 600 га. Район розташований у лісостеповій фізико-географічній зоні. Кількість опадів 460-500 мм.

Середні температури: липня – +20 – +21 оС, січня – -6 – -7 оС.

На території Гребінківського району знайдено вироби пізньопалеолітичного часу.

м. Гребінка

Місто засноване у 1895 році, коли розпочалось будівництво залізничної колії ,,Київ-Харків”. Нова станція, яка виникла поблизу с. Городище, була названа на честь відомого українського письменника Євгена Павловича Гребінки. В даний час Городище є частиною міста. Історія виникнення Городища відноситься до часів правління князя Володимира Великого. За даними Українського енциклопедичного словника – Городище виникло у Х ст. і входило в систему Зміїних валів, збудованих за наказом Великого князя, і служило оборонним укріпленням для боротьби з кочівниками. Городище відноситься до пам’яток археології Х ст.

В м. Гребінка діє Свято-Георгіївський храм, а також релігійні громади. В місті багато зелених насаджень, квітів.

Станція Гребінка знаходиться на перехресті двох важливих залізничних магістралей: ,,Харків-Київ” та ,,Москва-Одеса”.

У м. Гребінка розташований спортивний комплекс, в складі якого: стадіон, легкоатлетичний манеж, спортивний зал, тенісні корти, волейбольні та баскетбольні майданчики; функціонують: сауна, басейн закритого типу, пральня, кафе, готель.

Стадіон має 5,5 тисячі посадочних місць. Тут проводяться всеукраїнські, обласні та районні спортивні змагання. На стадіоні розташований майданчик із численними тренажерами. Поблизу спортивного комплексу – районний Будинок культури, кафе, танцювальний майданчик, дитячі атракціони.

На базі спортивного комплексу м. Гребінка проводять навчально-тренувальні збори дитячі спортивні заклади м. Києва. Тут є всі умови для проживання, тренувальних занять і відпочинку.

На хуторі Убіжище, нині с. Мар’янівка, народився відомий український письменник Євген Павлович Гребінка. На місці родинного маєтку Гребінок зберігся каштан, який має назву ,,Гребінчин каштан”, а також погріб, збудований за часів Є. Гребінки, який належав його батькам. В районному Будинку культури розміщена музейна кімната Є.П. Гребінки. Кімната-музей є також в Мар’янівському сільському клубі. Ім’ям байкаря названо вулиці в населених пунктах району та райцентрі. На його могилі, у селі Мар’янівка, а також у м. Гребінка встановлено погруддя письменника, видається газета ,,Гребінчин край”, діє районна телестудія ,,Гребінка”.

Зоологічна пам’ятка природи місцевого значення ,,Садки” розташована на території Мар’янівської сільської ради. Пам’ятка природи кластерного типу. Вона складається з 4-х фрагментів, загальною площею 3,4 га. Це залишки селянських хуторів 30-х років минулого сторіччя. Такі природні ділянки з успіхом використовуються крупними тваринами, як місця  для розмноження. Тут є умови для розмноження борсука звичайного. Цей вид внесений до регіонального списку рідкісних видів тварин і рослин Полтавської області.

В межах с. Мар’янівка розташована ботанічна пам’ятка природи місцевого значення ,,Мар’янівський ковильник” площею 1 га. Вона розміщується на недіючій  ділянці сільського цвинтаря. Ця територія не переорювалась протягом багатьох років, тут склались сприятливі умови для відновлення природних степових угруповань, близьких за своєю структурою до прадавніх степів. Наукову цінність об’єкта складають угрупування ковили волосистої, що занесена до Червоної книги України. На даний час воно покриває площу 20 м².

У с. Майорщина розташовані пам’ятки природи ,,Дуби черешчаті” та ,,Соснова алея”, як залишки садово-паркових ансамблів минулих віків. Сосни тут незвичайні, вони мають кримське походження.

У районі знаходиться пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення Корсаківський дендропарк ім. Г. Перевери, розташований в с. Бесідівщина. Його площа 27,4 га. Більше 35 відсотків дерев мають вік понад 50 років. Це, безумовно, має надзвичайне рекреаційне значення для людини. Окрім того, це ще й прихисток для тварин.

Поблизу с. Сліпорід-Іванівка розташований гідрологічний заказник ,,Пологи”. Особливу цінність ,,Пологів” становить птаство. Проведені дослідження, внаслідок яких виявлені рідкісні породи червонокнижного луня польового, рідкісного білощокого крячка та малого підорлика. Цей заказник може бути базою для організації орнітологічних екскурсій.

Надзвичайно різноманітний видовий склад комах. Серед них 4 види, що занесені до Червоної книги України – жук олень, дозорець-імператор, жовтянка торфяникова, махаон. Це дає можливість відкрити тут ентомологічний заказник місцевого значення. Площа проектованого заказника 85,9 га. Розміщений він в адмінмежах двох сільських рад: Тарасівської та Ульянівської.

У с. Ульянівка є 2 унікальні природно-історичні святині. Це – старовинні курганні могильники, що розміщені на цвинтарях. З одного, боку вони мають свою історико-культурну цінність, як своєрідні піраміди українського степу. З іншого – земля на цих захороненнях не переорювалася протягом сторіч. Тому тут збереглися залишки типової степової рослинності. Є й два червонокнижні види: ковила волосиста та астрагал шерстисто-квітковий. Що стосується астрагалу, то він формує повноцінну популяцію, якої немає на сотні кілометрів навкруги.

В ,,Пологах” та ,,Бурівщині” можна організувати спостереження за птахами, в обідню спеку відвідувачі можуть провести час у Корсаківському дендропарку ім. Г. Перевери. Ті ж, хто має бажання побачити, якими виглядали первозданні степи, мають відвідати пам’ятки природи ,,Улянівські могили” та ,,Гострої могили”.

У 1946 році засновано парк поблизу с. Бесідівщина. Нині він носить назву Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва ім. Г. Перевери. Його площа – 27,4 га. Більше 35 відсотків дерев парку мають вік більше 52 років.

Поблизу с. Олександрівка розташована ще одна перспективна пам’ятка природи. Це куполоподібний курган, вкритий ковилою волосистою.

В с. Короваї виявлено ботанічну пам’ятку природи місцевого значення ,,Тополя”. Висота цього дерева – 32-34 м, обхват стовбура на висоті 1,3 м складає 542 см. Незважаючи на свій вік – близько 120 років, дерево знаходиться в повному розвитку продуктивних сил. За переказами місцевих жителів, дерево посаджено матір’ю місцевого жителя Афанасія Саволенка у 1896 році.

В с. Рудка народився філософ, культуролог, академік НАНУ Олександр Онищенко, в с. Писарщина – відомий фахівець у галузі прикладної математики та інженерної графіки І. Балюба, в с. Слободо-Петрівка – Герой Радянського Союзу Г. Кагамлик та відомий історик М. Буцько, в с. Олексіївка – журналіст, прозаїк Д. Бровар, в с. Олександрівка – відомий літературознавець О. Ставицький, в с. Кулажинці – етнограф-фольклорист Опанас Маркович, майстер художньої кераміки Д. Гоч та відомий спортивний телекоментатор С. Савелій, в с. Тополеве – відомий військовий діяч О. Затинайко, в с. Сербинівка – пасічник, Герой Соціалістичної Праці Ф. Головатий, в с. Горби – Герой Радянського Союзу В. Риндя.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ

Назва

Адреса

Телефон

Гребінківська районна державна адміністрація

м. Гребінка, пров. Димитрова, 1

(05359) 9-11-31

Гребінківська районна рада

м. Гребінка, пров. Димитрова, 1

(05359) 9-10-62

Відділ культури та архівної справи Гребінківської РДА

м. Гребінка, пров. Жовтнева, 13

(05359) 9-14-63

Центральна районна лікарня

м. Гребінка, вул. Жовтнева, 38

(05359) 9-12-52

ДЗ Вузлова лікарня станції «Гребінка»

м. Гребінка, пров. Спортивний, 11

(05359) 9-52-28

Автостанція «Гребінка»

м. Гребінка, вул. Петровського, 96

(05359) 9-16-88

Залізнична станція «Гребінка»

м. Гребінка, вул. Петровського, 5-а

(05359) 9-52-00

МУЗЕЇ ТА ПАМ’ЯТНІ МІСЦЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Гребінківський народний краєзнавчий музей (функціонує кімната-музей Є.П. Гребінки)

м. Гребінка, вул. Жовтнева, 13 (РБК)

(05359) 91-6-34

2.

Могила Є.П. Гребінки

с. Мар’янівка

 

ГОТЕЛІ ТА ЗАКЛАДИ РОЗМІЩЕННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Готельний комплекс «Степ»

с. Олексіївка

(05359) 9-61-22

ЗАКЛАДИ ХАРЧУВАННЯ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Ресторан «Щедра хата»

м. Гребінка, пров. Спортивний, 2-а

(095) 317 24 34

2.

Кафе-бар «Оболонь»

м. Гребінка, пров. Спортивний, 2

(05359) 9-11-49

3.

Кафе «Тріумф»

м. Гребінка, пров. Пирятинський, 4

(066) 324 32 30

КУЛЬТОВІ СПОРУДИ

п/п

Назва об’єкту

Адреса

Телефон

1.

Свято-Георгіївський храм

м. Гребінка

 

 

 

Наверх ↑